Danes odpuščam sebi
Zakaj je pomembno, da si samoodpustimo in kako to storimo?
V vsakem izmed nas živi kritik. Le-ta usmerja in vrednoti naša dejanja. Svoje nestrinjanje glede tega,
kako smo ravnali, pa velikokrat jasno pokaže s ščemečim občutkom v želodcu in s serijo ponavljajočih se
vprašanj kot npr.:
»Zakaj vedno znova in znova ponavljam iste napake?«,
»Zakaj nisem upošteval/-a nasveta?« ali
»Zakaj sem tako odreagiral/-a?«
Realizacija, da smo se vedli na načine, ki so škodovali bodisi našim bližnjim bodisi sebi nas pogosto pusti v nemilosti našega notranjega kritika. A čeprav je zmanjšan občutek lastne vrednosti in samospoštovanja, ki izvira iz občutkov krivde in sramu, velikokrat upravičen, lahko dolgotrajno ohranjanje samokritičnih občutkov negativno vpliva na naše zdravje. Nezmožnost, da odpustimo sami sebi, je namreč povezana tako z fizičnim kot tudi mentalnim zdravjem in sicer z anksioznostjo, negativnim afektom (tj. hipnim, intenzivnim čustvenim stanjem), motnjami razpoloženja, samoobtoževanjem, ruminacijo (tj. dolgotrajnim premišljevanjem, ki vodi v stres), sovražnostjo ter depresijo.
Zaradi tega je pomembno, da smo kljub temu, da smo naredili nekaj slabega, pripravljeni zamero, ki jo gojimo sami do sebe, opustiti. Proces samoodpuščanja bo namreč pozitivno prispeval k našemu psihološkemu blagostanju, pomembno bo vplival na to, kako zaznavamo kvaliteto življenja in kako smo pravzaprav zadovoljni z življenjem. Obenem pa se ta proces pozitivno povezuje tudi s samopodobo, s samozaupanjem, emocionalno stabilnostjo, nižjo stopnjo občutka sramu in kvaliteto mentalnega zdravja na splošno.
Rezultati novejših raziskav kažejo, da je lahko samoodpuščanje koristno na različnih življenjskih področjih. Na primer, v partnerskem razmerju bodo pozitivni občutki in misli o sebi pozitivno vplivali na večje zadovoljstvo v romantičnem odnosu. Prav tako pa je pravo samoodpuščanje ključno tudi v procesu popravljanja odnosa in samopodobe tistega partnerja, ki je v vlogi »storilca« (škodljivega dejanja). S tem, ko »storilec« poskrbi, da ne ostane v stanju negativnih emocij dlje časa, lahko lažje prevzame odgovornost za storjeno. Kar pa pozitivno prispeva k nadaljnjem odnosu. Dejanje samoodpuščanja je med drugim smiselno prenesti tudi v naše delovno okolje. Odpustiti si za občasne napake namreč pomeni naložbo v našo prihodnost. Da se takrat, ko imamo priložnost napredovati v karieri, ne omejujemo zaradi preteklih napak in da te ne vodijo v absentizem (tj. zadržanost od dela). Nazadnje pa nam to koristi tudi v procesu učenja, natančneje kadar z učenjem odlašamo. V kolikor si namreč za odlašanje odpustimo to zmanjša negativni afekt in posledično bomo naslednjič z učenjem odlašali v manjši meri.
Pa vendar je misel na samoodpuščanje velikokrat povezana z idejo o tem, da to pomeni, da bomo nekako ubrali lažjo pot iz situacije. Zatorej je pomembno predvsem to, da razumemo, kaj samoodpuščanje je in kaj ni. Samoodpuščanje ni racionalizacija, minimalizacija ali opravičevanje neustreznega vedenja. Če namreč počnemo karkoli od navedenega se poslužujemo t.i. psevdo samoodpuščanja.
Pravo samoodpuščanje pa pomeni, da vedenje prepoznamo kot neustrezno, pri čemer resnost izvedenega dejanja objektivno ocenimo ter zanj tudi prevzamemo odgovornost. V nekaterih primerih zato samoodpuščanje ni primerna rešitev. Kadar ljudje neprestano škodijo drugim, recimo z nasiljem, s tem ponavljajo vzorce vedenja, kar pomeni, da zanj ne prevzemajo odgovornosti in posledično le-to v teh primerih ni upravičeno.
Samoodpuščanje je proces, skozi katerega si prizadevamo vzpostaviti ravnovesje med prevzemanjem odgovornosti za storjeno in pozitivnimi občutki do sebe. Proces vključuje prepoznavanje lastnega vedenja kot neustreznega, vodi nas v sprejemanje odgovornosti in naposled do samoodpuščanja. Smiselno je, da v proces samoodpuščanja vključimo tudi konkretne akcije, s katerimi bomo neustrezno vedenje zmanjšali, ustavili ali spremenili. Slednje je pomembno še posebej takrat, kadar govorimo o neprilagojenih ali ponavljajočih se vedenjih (kot npr. alkoholizem, vdanost igram na srečo, pretirano zapravljanje itd.), saj obstaja nevarnost, da s prezgodnjim samoodpuščanjem takšna vedenja ohranimo. Ravno zaradi tega je pomembno, da se negativnim občutkom in občutkom žalovanja ne izogibamo, pač pa si jih dovolimo občutiti do te mere, da nas motivirajo za samorefleksijo in spremembo.
Pot do samoodpuščanja tako sestavljajo naslednji koraki:
- Neprijetna čustva usmerjena k sebi najprej začutimo. Ko jih ustrezno identificiramo in sprejmemo je čas, da jih preokvirimo na način, ki nam pomaga pri tem, da smo jih ob koncu zmožni spustiti. Tako se lahko npr. vprašamo »Zakaj so bila čustva v tem kontekstu pomembna?« oz. »Kakšno spremembo je potrebno doseči?«.
- Spodbudimo prijetna čustva do sebe. To storimo na način samosočutja, z opomnikom, da vsak izmed nas dela napake. V kolikor težko zazvzamemo sočutno pozicijo sami do sebe, lahko razmišljamo o tem, kaj bi mi svetovali svojemu najboljšemu prijatelju, če bi se le ta znašel v podobni situaciji.
- Presojamo o lastni odgovornosti in jo prevzamemo. Pred prevzemom odgovornosti realistično ocenimo, za kaj smo odgovorni in za kaj ne. To, da ljudi v svojem življenju razočaramo, namreč ni enako temu, da jim škodujemo, zato je v tem primeru zaznavanje odgovornosti pretirano. Pomembno je, da prevzamemo ustrezno mero odgovornosti tako za dejanja kot tudi posledice teh dejanj.
- Obžalujemo. Namesto da se osredotočamo na negativno oceno sebe kot osebe (»Sem slaba oseba.«), se osredotočimo na naše dejanje (»Naredil/-a sem slabo stvar.«). Dovolimo si ga začutiti, ob tem pa smo pozorni, da nas ta ne vodi k samouničevanju (»Nisem sposoben/a narediti stvari prav.«), ampak nas motivira za spremembo (»Kako bom to popravil/-a?«).
- Osredotočimo se na akcijo. Pod pogojem, da smo škodovali drugim, se jim lahko na tem mestu opravičimo in skušamo stvari popraviti. Direktno naslovimo vzorce vedenja, ki so vodili v prekršek in vrednote, ki smo jih ob tem kršili. Pridobljene izkušnje pa osmislimo v luči moralne rasti (»Kaj nas je ta situacija naučila o sebi?«).
- Sprejmemo stvari, ki so se zgodile in prepoznamo, da je zamera do nas samih odslužila svojemu namenu. Aktivno začnemo obnavljati sočutje do sebe in gradimo na samospoštovanju. Pri tem si lahko pomagamo s čuječnostjo, meditacijami ali afirmacijami kot npr.: »Zaslužim si iti naprej s svojim življenjem.«
Da se bomo na pot samoodpuščanja lažje odpravili, se lahko spomnimo naslednjega… Naša življenja so sestavljena iz zaporedja preizkušenj in napak. Včasih so te malo manjše, včasih malo večje, pa vendar so neizogiben del življenja. Gre za tisti del, ki nas opomni, da je čas, da pogledamo sami vase in poskušamo znova, poskušamo biti boljši. Navsezadnje naše napake niso tiste, ki odločajo o tem kakšna oseba smo. O tem odločamo zgolj sami z našimi dejanji in prizadevanjem, da jih popravimo. Zatorej začnimo še danes, predvsem pa ob tem ne pozabimo biti prijazni do sebe in si ob koncu tudi resnično samoodpustiti.
Vaša ekipa Centra Mentalis